Fanpage herečky Reginy Rázlové
(c) 2008 - 2014 projekt Stardust - Hanka Bízová

 

TOPlist

Hanka Bízová v epizodě Konec velké šance. Děj se odehrává v roce 1957.

Hanka Bízová utíká z komunistického Československa na Západ.

Hanka Bízová v epizodě Bílé linky. Děj se odehrává v roce 1961.

Vrátit se domů nebo zůstat v Berlíně? Zůstala, tajné misi dala přednost. Zaplatila za to vysokou daň, musela dělat striptérku.

Modrá světla. Natáčení zavedlo Reginu Rázlovou (Hanka Bízová) na sever Německa, na ostrov Rujána. Seriálové město Bad Hellborn ztvárnilo skutečné město Bergen auf Rügen, které je hlavním městem zemského okresu Rujána.

Hanka Bízová v epizodě Modrá světla. Děj se odehrává v roce 1963.

Hanka Bízová

Hanka Bízová

- rodiště: Náchod, žádní sourozenci
- otec předválečný člen KSČ (v té době již po smrti), matka žije v penzi v Náchodě
- nedostudovala uměleckou průmyslovku v Praze, utekla k modelingu
- pracuje jako modelka v módním závodu Elegant Praha
- jako modelka předváděla po celém Československu a také v Rakousku
- razila pravidlo, že 20 hodin před přehlídkou se nejí žádné jídlo
- zvláštní znamení: kuřačka, oblíbené nápoje: whisky a šampaňské
- s milencem Arnoldem Hacklem se seznámila ve Vídni, v obchodě u Gengrasu
- ve Vídni jí Hackl pomohl poté, co byla Haně ukradena peněženka
- měsíc po setkání ve Vídni spolu Bízová s Hacklem začali chodit
- s Hacklem jezdila o víkendech na chatu do Suchého Žlebu u Sedlčan
- nejdál byla v Rio de Janeiro, na dovolené se svým milencem Hacklem
- od Arnolda Hackla dostala náramek v hodnotě 3000 marek
- od října 1957 agentka československé tajné služby
- dokonale ovládá radiotelegraf a Morseovu abecedu
- na podzim 1963 je prohlášena německou policií za nesvěstnou
- zemřela na podzim roku 1963 (1961 podle knižní předlohy, 1963 podle seriálu)

Hanka Bízová patřila ve druhé polovině padesátých let podle scénáristů k nejvyhledávanějším modelkám v tehdejším Československu. Jak se dozvídáme v průběhu děje epizody Konec velké šance (30 případů majora Zemana), předváděla například v pražském Parku kultury, v hotelu Internacional v Brně nebo ve Vídni. Její fotografie se objevovaly na stránkách tehdejších časopisů a poutaly na návštěvu pražského Salónu Elegant stejnojmenného oděvního závodu, který byl v roce 1957, kdy se děj odehrává, již znárodněn.

Konec velké šance

Hanka Bízová se narodila v Náchodě, přesné datum však není známé. Nedokončila uměleckou průmyslovku v Praze, dala přednost světu módy. S Arnoldem Hacklem, obchodníkem anglické firmy Benson and Benson (státní příslušnost Velká Británie, otec Němec, matka Češka, Hackl se zabýval importem a exportem látek pro celou Evropu, mimo to se motal kolem valut a pašování) se seznámila ve Vídni, kde předváděla. Ukradli jí tam peněženku s penězi i doklady a Hackl jí tehdy pomohl. Byla mu za to vděčná a stala se jeho milenkou.

S Hankou Bízovou se v seriálu 30 případů poprvé setkáváme při scéně, kdy se tajný západní agent Pavel Bláha potřebuje zkontaktovat s obchodníkem Arnoldem Hacklem, který by mu zprostředkoval útěk z tehdejšího komunistického Československa. S Hacklem Bláhu spojí právě Bízová, tehdy ještě jako manekýna salónu Elegant. V tomto pražském módním podniku se s ní potkává také Jiří Hradec od státní bezpečnosti. Děje se tak v okamžiku, kdy Bízová zrovna předvádí novou kolekci Elegantu určenou pro berlínský trh.

Při této módní přehlídce Bízová předváděla například vycházkovou módu, konkrétně „... tady máme pončo sportovního stylu. Efektní, i když poněkud nápaditá, je kombinace černé a žluté kostky ... „ dozvíme se na adresu modelu Hanky Bízové od vedoucí salónu Elegant Zdeny Válkové (ztvárnila ji herečky Nelly Gaierová). Bízová po přehlídce rovněž prozrazuje, že práce manekýny je řehole, neboť „ ... dvacet hodin před přehlídkou nejím.“

Hradec má za úkol zjistit, co Bízová o Bláhovi (vystupuje jako Kulhánek) ví nebo neví. Hanka se zprvu zdráhá, posléze mu ale poskytne informace týkající se Hackla a Bláhy. Hanku Jirka okouzlí, ani ona jemu není lhostejná. Útěk Bláhy se komlikuje, když si chce vyřídit účty s Janem Zemanem (ústřední postava seriálu 30 případů majora Zemana, hraje Vladimír Brabec). Zastřelí ale místo toho jeho ženu Lídu. Sám je pak postřelen, upadne do těžkého bezvědomí a posléze umírá. Arnold Hackl se na základě této situace rozhodne k útěku z Československa, je mu jasné, že bezpečnost ví o jeho kontaktech s Bláhou. Za hranice utíká spolu s Hanku Bízovou. Tu ještě před odjezdem přiměje československá tajná policie a rozvědka ke spolupráci. Hackl s Bízovou začínají nový život v západním Berlíně. Píše se rok 1957.

Bílé linky

Čtyři roky se učila Hanka Bízová práci agentky, až se propracovala mezi špičku československých špiónů v zahraničí. Opustila svět módy a naučila se ovládat vysílací techniku, když ze západního Berlína morzeovkou posílala vzkazy do komunistického Československa. Jak se ale ukáže v samotném závěru, československé tajné službě nebyla tolik oddána, jak si představovala bezpečnost v Praze. Spolupracovala Hanka Bízová se západem? Anebo jela zcela na vlastní pěst? Příběh seriálové československé agentky zůstal otevřený ...

Bízová žila v západním Berlíně společně s Hacklem v domě, v jehož přízemí byl proslulý západoberlínský bar White Lines (Bílé linky), kde se šest dnů v týdnu konala striptýzová show. Bízová průběžně posílala morzeovkou zprávy do Prahy, nikdy přitom nepožadovala osobní kontakt s někým z Prahy. Až v roce 1961 ...

V sejfu baru White Lines objevila tajné seznamy, které měly označení právě jako bar, jmenovaly se White Lines. Bízová kontaktovala Prahu, která na její žádost vyslala do západního Berlína Jana Zemana a agenta Jiřího Hradce (dávná láska Hanky). Bízová se setkává s Jirkou Hradcem, v bistru Faun mu kreslí plánek baru s umístěním sejfu. Oba si znovu vyznávají lásku.

Mikrofilm s tajnými dokumenty nakonec pořizuje nikoli Hradec nebo Bízová, ale bývalý polský šlechtic Broniewski (vrátný ve White Lines), kterého Hradec uplatí. Mikrofilmy se ale Hradci nepodaří získat osobně. Po šarvátce v baru White Lines Broniewski umírá a Hradec ujíždí v Hacklově automobilu i s Bízovou. Sama se rozhodne, že v západním Berlíně chce ještě zůstat a proto vyskakuje za jízdy z auta. Pomlácené tajné agentky se opět ujímá obchodník Arnodl Hackl. Mikrofilmy nakonec přece jen putují do Prahy, Hradci je přinesla do hotelu, kde bydlel, dcera Broniewského, Zaza. Československá rozvědka ze seznamů není příliš moudrá, chce počkat, co dalšího Hackl v souvislosti s touto akcí rozkryje.

Zatímco doposud seděla večer při striptýzové show Bízová ve White Lines jen jako divák, v roce 1961 se poprvé postavila do záře potemnělých světel. Poslal ji tam sám Hackl, jako náhradu za Zazu Broniewskou, která utekla. Hanka se tak chtě nechtě svléká pro pobavení osazenstva baru - tvrdá daň za pokračování její mise? Vzhledem k výrazu Bízové v závěru příběhu Bílé linky určitě ano.

Modrá světla

Uplynuly dva roky, za které se toho hodně změnilo. Bar White Lines ztratil lesk, na jeho pódiu se už nepředváděly striptérky, jako dříve. Z pódia tudíž zmizela také Hanka Bízová. Neztratila však přehled o dění kolem Hackla, se kterým v západním Berlíně stále žila, a který si ji pečlivě hlídal.

Za ty dva roky, kdy vyskočila Jirkovi Hradci z automobilu, nejednou přemýšlela o tom, zda učinila správně, když se rozhodla v Berlíně zůstat a pokračovat ve špionážní akci. Podle toho, co řekla zpravodaji Československé televize Ivo Holanovi při setkání ve White Lines na podzim roku 1963, nikdy nepřestala myslet na návrat do Prahy. "Netoužíte po tom, nechat tady toho všeho a zmizet někam jinam?" ptá se Ivo Holan. "Kam? Domů ..." odpovídá zasněně Hanka. "To by asi nešlo," odpoví suše Holan.

Holan označil touhu Bízové k návratu do Československa za nereálnou, avšak navrhl jiné řešení. Chtěl využít peněz z krádeže tajných československých materiálů pro útěk do Rio de Janeira, do jižní Ameriky. Tam, kde byla Bízová před léty s Hacklem, a kde viděla modrá světla. "Neobyčejné světlo. Rio de Janeiro. Ve dne je zlaté, sluncem a teplem, v noci se leskne odrazy světěl v oceánu. Ten ani v noci neztrácí svou modř ..."

Bízová se ve White Lines doslova utápěla v depresích, delší dobu už o sobě dokonce ani nepodávala zprávy bezpečnosti v Praze. Ti neměli o její aktuální situaci ani tušení. Holanův nápad proto Hanka brala jako vysvobození a rozhodla se, že mu pomůže. Poradila mu, aby ukradené materiály namísto Hacklovi prodal jeho bývalému společníkovi Fantovi, kterého Hackl zradil. Zároveň jako zkušená agentka Holanovi navrhla, aby z komunistického Československa přivezl originály tajných seznamů, za které může chtít od Fanty dvojnásobnou částku.

Holan její rady uposlechne, odjíždí za Fantou na ostrov Bad Hellborn v Severním moři. Tam odcestuje z Berlína také Hanka Bízová, o které nikdo nemá žádné zprávy a tak ji západoberlínská policie prohlásí po týdnu za nezvěstnou.

Na Bad Hellbornu se ale celá situace stane dramatickou. Přestože Hanka dostává od Holana lodní lístky, se kterými mohou z Hamburku odcestovat lodí za vysněnými modrými světly, vše skončí úplně jinak. Vydírání se Holanovi nepodaří, naopak, Fanta jej zabije, když Holana shodí ze skály na Bad Hellbornu. Bízová se mezitím tajných dokumentů zmocní sama, jenže pár minut poté, co je má ve svých rukou, ji přepadne Fanta a tajné seznamy jí ukradne. Bízová je bezradná a zoufalá, v této situaci ji nachází Jirka Hradec, kterého na Bad Hellborn vyslala pražská centrála. Hanka od něj žádá pomoc, avšak zatajuje mu své plány o Rio de Janeiru, teď se chce pro změnu opět vrátit zpět do Prahy. Podle všeho to vypadá, že hrála sama na vlastní pěst. "Chtěla jsem, aby mě Holan s centrálou v Hamburku spojil. Holanovi bych pak utekla a s papíry se pak vrátila domů. Pomoz mi, já už nemůžu, vem mě zpátky, Jirko. Já už chci domů," říká Hradci Bízová na pláži ostrava Bad Hellborn. Hradec ji odmítá stoprocentně věřit, přednější je získání tajných materiálů a jistota, že nikdo nezradil.

Fanta záhy na to umírá, zavraždí jej Hacklův poskok Jan Böhm. Seznamy se dostávají do rukou Arnolda Hackla, který na Hellborn osobně přijíždí. Vyhledává Hanku v penzionu Diana. Agentka Stardust je v koncích, jde jí o život, proto se nezmůže na odpor a s Hacklem o chvíli později nasedá do člunu, se kterým se mají vrátit zpátky na pevninu, do SRN a pak do západního Berlína.

Stalo by se, kdyby Rosemarie Fantová nechtěla pomstít smrt svého manžela. Když jede Hackl s Bízovou podél pobřeží, oba zastřelí. Život Hanky Bízové vyhasíná ve vodách Severního moře. "Jirko! Jirko! Jir ..." jsou poslední Hančina slova. Hanka Bízová, československá agentka Stardust, umírá na podzim roku 1963.

Byla oddanou československou agentkou ve službách komunistické rozvědky nebo smýšlela úplně jinak a její spolupráce byla předem vypočítaná? Pracovala Bízová pro západní, demokraticky orientovanou Evropu? Otazníky zůstaly. Jedno je jisté - mise Hanky Bízové skončila tragicky.

Regina jako agentka Hanka Bízová

Konec velké šance
Epizoda "Konec velké šance" byla natočena v roce 1976 podle scénáře Jiřího Procházky a Jiřího Sequense. Na obrazovce ČST měla premiéru 23. dubna 1977. Stopáž tohoto dílu přesáhla 79 minut. Epizoda se odehrává v roce 1957.

 

Bílé linky
Epizoda "Bílé linky" ze seriálu Třicet případů majora Zemana se natáčela v roce 1976 podle scénáře Jiřího Procházky. Příběh, trvající necelých 81 minut, měl premiéru na obrazovce ČST 21. května roku 1977. Epizoda se odehrává v roce 1961.

 

Modrá světla
Epizoda "Modrá světla" ze seriálu Třicet případů majora Zemana se natáčela v roce 1976 podle scénáře Jitky Hladké a Jiřího Sequense. Příběh (89 minut) měl premiéru na obrazovce ČST 5. června roku 1977. Epizoda se odehrává v roce 1963.