Fanpage herečky Reginy Rázlové
(c) 2008 - 2014 projekt Stardust - Hanka Bízová

 

TOPlist

První scéna Reginy coby Hanky Bízové v epizodě Modrá světla.

Hanka Bízová se v baru White Lines potkává s dopisovatelem Čs. televize Ivo Holanem.

Bízová s Holanem odjedou na sever Německa na ostrov Bad Hellborn.

Holan je zavražděn, tajných seznamů se zmocní sama Bízová.

Seznamů se však zmocní Fanta, bývalý Hacklův společník, který Bízovou přepadne na pláži u moře. Tam ji nachází agent Jirka Hradec.

Rosemarie Hintersová-Fantová ze Vsetína, bývalá bachařka v ostravské věznici. Smrt svého manžela Fanty pomstila zabitím Bízové i Hackla.

Modrá světla
rok 1963

Regina Rázlová se ve druhé sérii seriálu Třicet případů majora Zemana objevila ještě jednou, a to v díle z roku 1963 nazvaném Modrá světla. Regina opět ztvárňuje roli agentky československé rozvědky Hanku Bízovou. Pro Reginu to bylo poslední účinkování v tomto seriálu, v závěru příběhu "Modrá světla" totiž Hanka Bízová umírá.

Jsou to už dva roky, kdy Hanka Bízová vyskočila z auta československého agenta Jirky Hradce, aby i nadále působila v západním Berlíně jako agentka československé rozvědky. Arnold Hackl, který je tenkrát se svým vozem pronásledoval, ji nepřejel. Bízová ale ztratila u Hackla velké zastání. Její život sice nebyl ohrožen, ale na příkaz Hackla musela vystupovat jako striptérka v západoberlínském baru White Lines …

Píše se podzim roku 1963. Skupina kolem obchodníka Arnolda Hakla připravuje převrat v nejen komunistickém Československu, který podporuje demokratická centrála z Londýna. Z Prahy však Hackl potřebuje seznamy českých akademiků, vědců, umělců, sportovců i dalších veřejně činných osob, kteří by jim v tom měli pomoci takzvaně zevnitř a stali se vlastně Trojskými koni prozápadně smýšlejícího Hackla a jeho společníků. Hackl potřebuje seznamy přepravit do západního Berlína a chce k tomu využit redaktora Ivo Holana z Československé televize, který pracuje jako západoněmecký TV zpravodaj (Hackl přes něj finančně podporoval prozápadně smýšlející lidi v Praze). Ivo Holan odlétá na urgenci Hackla do Frankfurtu a odtud směřuje do západního Berlína (odlet se konal ve čtvrtek, čas 10:50, Holan seděl na sedadle 273). Jeho kroky ale po celou dobu sleduje československá tajná služba.

Hackl s Holanem se potkávají v baru White Lines, kde stále působí také Hanka Bízová alias špión Stardust. Ta, coby agentka československé rozvědky, naváže s Holanem spolupráci. Tuší, že mu Hackl svěřil přísně utajený úkol. Zatím ale neví jaký. Zato Holan má o tajných materiálech již jasnou představu, Hackl mu odkryl své plány. Z Londýna přišly materiály plné čísel, která kódují lidi v Československu, jenž by mohli pomoci při plánovaném převratu. Aby mohl seznamy z Londýna rozluštit, potřeboval tajné materiály z ČSR. Arnold Hackl se Holanovi zmiňuje například o akademiku Hamzovi z Akademie věd, který měl podle Hacklových slov vytvořit plynový mrak schopný rušit radioaktivitu. O tento i další výzkumný program měli lidé z "centrály" zájem, včetně charakteristiky a profilů lidí z umělecké, novinářské i politické sféry. Holan na Hacklův nátlak s krádeží přísně tajných materiálů z ČSR a jejich doručením do Berlína souhlasí, za tuto práci chce inkasovat 10 tisíc západních marek.

V baru White Lines se Ivo Holan potkává s Hankou Bízovou. Poznává, že se Hanka v baru trápí, a nabídne jí, že spolu utečou (peníze by měl z připravované akce pro Hackla) a odjedou do Rio de Janeira. Místo navrhla sama Bízová, vzpomíná na modrá světla, která tam kdysi viděla při návštěvě jihoamerického kontinentu s Arnoldem Hacklem (modrá světla tady vyjadřují barvu moře ve slunečním i měsíčním svitu). Hanka Bízová rozehrává velkou hru, na jejímž konci se objeví velký otazník - na čí straně vlastně agentka Bízová stála?

Hanka Holanovi poradí, aby materiály, které má z Prahy přivézt Hacklovi, nabídl za mnohem větší peníze jeho bývalému obchodnímu společníkovi Leopoldu Fantovi, se kterým vlastnil bar White Lines (Fanta opustil White Lines poté, co byl v epozidě Bílé linky zabit polský vrátný Zbygniew Broniewski a Hackl svedl smrt v baru právě na Fantu. Z vězení Fantovi pomohli Američané, s nimiž udržoval kontakty). Holanovi se nápad zamlouvá, mohl by tak získat na útěk s Hankou do Rio de Janeira dvojnásobné množství peněz.

Samotné krádeže seznamů (původně určených pro polskou Warszawu) se v Praze dopustí milenka Ivo Holana, Irena Lhotová, sekretářka pracující na Akademii věd ČSR. Holan ve svém bytě pořídí snímky všech stránek seznamu. Na druhý den ráno opět odlétá do Německa. V okamžiku, kdy se letadlo ocitá ve vzduchu a za hranicemi Československa, je v Holanově bytě nalezená mrtvá Irena Lhotová. Lékař konstatuje otravu barbituráty v kombinaci s velkým množství alkoholu (whisky). Po podrobnější prohlídce bytu bezpečnost zjišťuje, že Holan do Německa odvezl nejen kopie, ale i originály přísně tajných seznamů.

Zatímco v Praze řeší vzniklou situaci a radí se, co dál, Hanka Bízová Holanovi domlouvá s Leopoldem Fantou schůzku na ostrově Bad Hellborn v Severním moři (podle scénáristů se Bad Hellborn nachází v severním Frýsku, v severní oblasti Spolkové republiky Německo, u dánských hranic), kam nakonec sama také odjíždí. Nikomu nedá nic vědět a je proto prohlášena za nezvěstnou (dozvídáme se, že na Bad Hellborn Bízová bydlí v penzionu Diana, Nortstrandgasse 22, tel. 4136). Československá rozvědka je znepokojena vývojem kolem Stardust i Holana a vysílá na Bad Hellborn agenta Jiřího Hradce.

Ivo Holan ukradené tajné spisy z Československa skutečně dopraví do západního Německa. Zradí Hackla a kontaktuje Fantu, který má na Bad Hellborn společně se svou manželkou Annemarie penzion Bornschütz. Spisy ale nepřinese osobně, na radu Bízové je posílá poštou. Chce za ně 10 tisíc anglických liber, protože na radu Stardust nabízí originály seznamů, za které může získat mnohem více, než nabízel Hackl. Hanka Bízová je tak vlastně tím, kdo má osud tajných materiálů ve svých rukou a do značné míry určuje další vývoj příběhu. A to se jí stane osudným. Přestože je domluvena s Holanem na setkání v Hamburku a má dokonce i lodní lístky k cestě do jižní Ameriky, vše dopadne úplně jinak. Holana zabije Leopold Fanta na útesu Bad Hellborn při cestě do pobočky "centrály" v Hamburku, a to hned poté, co mu Holan řekne heslo "Irene" pro vyzvednutí poštovní zásilky (tajných materiálů).

Fanta na Bízovou náhodou narazí na poště, sleduje ji při odchodu z poštovního úřadu. Na pláži Bad Hellbornu ji přepadne a zmocní se tašky s tajnými materiály. Na pláži se objeví československý agent Jirka Hradec, Hančina dávná láska. Hradec pochybuje o oddanosti Bízové alias agentky Stardust k Československu. Bízová je jeho přítomností zaskočena. Plány o odjezdu do Rio de Janeira zamlčí a svěří se Jirkovi, že je na dně a chce zpátky do Československa. Hradec ale musí ještě předtím získat tajné dokumenty nazpátek.

Leopolda Fantu mezitím pronásleduje Hacklova pravá ruka Jan Böhm. Ten Fantu zabije, zmocní se tajných spisů a předá je Hacklovi. Bízová si balí kufry v hotelu a chystá se k odjezdu. Hackl se osobně objevuje na Bad Hellborn, jde za Bízovou. Ta je jeho přítomností zaskočena, ale je jí jasné, že odporovat nemá smysl. Bojuje o holý život. Uposlechne proto Hackla a odjíždí s ním z ostrova v malém člunu.

Fantova manželka Rosemarie Hintersenová-Fantová (pochází ze Vsetína) chce smrt svého manžela pomstít. Hackla s Bízovou sledovala už v přístavu. V okamžiku, kdy člun jede blízko břehu ostrova, postřelí nejprve Hackla a posléze i Hanku Bízovou (k akci použije zbraň zvanou "Flintůvka", která se sériově vyráběla v brněnské zbrojovce). Oba po chvíli umírají ve vodách Severního moře. Zůstává po nich jen červená skvrna na mořské hladině. Agent Hradec přijíždí pozdě. Zpět do Československa už odváží jen neporušené dokumenty.

Hanka Bízová je mrtvá. Byla oddanou československou agentkou ve službách komunistické rozvědky nebo smýšlela úplně jinak a její spolupráce byla předem vypočítaná? Pracovala Bízová pro západní, demokraticky orientovanou Evropu? Otazníky zůstaly. Jedno je jisté - mise Hanky Bízové skončila tragicky.