Fanpage herečky Reginy Rázlové
(c) 2008 - 2014 projekt Stardust - Hanka Bízová
 
TOPlist

Regina Rázlová: trpím roztroušenou sklerózou

Téměř deset let nemluvila s novináři. Jak sama říká, měla s nimi v době kauzy kolem vytunelování libereckého Skloexportu jen špatné zkušenosti. Své mlčení prolomila až v dubnu roku 2006, kdy poskytla rozhovor deníku Blesk. Bylo to první Reginino mediální vyjádření po dlouhých deseti letech.

Regina Rázlová se na veřejnosti neobjevila léta. A měla k tomu pádný důvod. Veřejnost si její jméno zafixovala nikoli s jejími hereckými rolemi, ale s otazníky kolem vytunelování liberecké společnosti Skloexport. Nikdo řadu let netušil, jak na tom Regina zejména po stránce zdravotní je. Promluvila až poté, co byla zbavena obvinění ze spoluúčasti na vytunelování Skloexportu. O jejím zdraví ve společném rozhovoru vyprávěl také její manžel Jindřich Santar. „Regina trpí strašnými depresemi, skoro každý měsíc,“ uvedl Santar pro deník Blesk v dubnu roku 2006.

Skutečně, jeho slova potvrzuje vzápětí i samotná Regina. „Jsem těžce, nevyléčitelně nemocná, trpím roztroušenou sklerózou,“ připouští slavná česká herečka. „Beru spoustu léků, chodím na terapie, opakovaně jsem hospitalizována na psychiatrii. I teď v tuto chvíli (duben 2006, pozn. redakce) tam docházím, ale často jsem tam byla zejména poté, co jsem se vrátila z roční vazby, ve které mě vůbec neměli držet, což ostatně potvrdil i Ústavní soud. Už tehdy jsem brala léky, které se s vazbou neslučovaly. Bohužel si to nedali vysvětlit a dokonce jsem dostala některé léky až po půl roce. Navíc jsem je musela mít v lednici. A ta byla u bachařů. Takže moje léky - krevní deriváty - byly mezi rybím a vlašským salátem. Ale byla jsem vděčná i za to,“ uvedla Rázlová pro Blesk.

Regina Rázlová byla v roce 1989, kdy padl v Československu komunismus, členkou Národního divadla v Praze. Po převratu dostala Regina ze zlaté kapličky výpověď. Bylo to kvůli jejímu otci, který byl po roce 1968 místopředsedou československé vlády. „Přišel za mnou nový šéf a řekl, že moje angažmá musí ukončit, protože on si ho politicky nemůže dovolit. Proti tomu nic nezmůžete. Cítila jsem smutek i zklamání. Ale i když se cítíte ponížená, tak ráno musíte vstát a jít vydělávat. Zejména když máte děti školou povinné,“ uvedla Regina Rázlová.

Kdysi slavná česká herečka po Sametové revoluci prodávala chlebíčky, dělala i uklízečku. „Něčeho jsem se chopit musela, než jsem si srovnala život. A postupně jako vyjednávač - protože to mi šlo - jsem se propracovávala výš. Až mě oslovili lidé ze Skloexportu,“ říká Rázlová. Skloexport a kauza s jeho vytunelováním ale stály Reginu rok svobody a konec konců jí vše kolem nepřidalo ani na zdravotním stavu.

Na herectví nikdy nezapomněla, ale ve sledu událostí, které po roce 1989 prožila, už pro ni nemohlo být prioritou. „Ta životní tragédie, při které si chráníte holý život, vás hodně naučí. Když jste v místnosti dvakrát dva metry a sama, tak musíte zapomenout na všechno. Žádné coby, kdyby neexistuje. Musíte se soustředit na to, jak požádat o čaj, když třeba nemáte kelímek. A pak řešit, jak se dostat k tomu kelímku. Pokud si v hlavě nesrovnáte, že to, co bylo venku, už pro vás neexistuje, tak to ani nepřežijete,“ řekla Rázlová.

Eva Pospíšilová, deník Blesk
Foto z roku 2006: autorka